علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری چیست؟

modir ۱۴۰۲/۰۶/۲۸
علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری چیست؟

علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری می تواند دلیل های متفاوتی داشته باشد که در این مقاله کاملا شرح داده می شود. در کل یکی از فرآیندهای رایج در ایجاد اتصالات، عملیات جوشکاری است که طی این روند اتصال دو الی چند قطعه فلزی با استفاده از جوش دستگاه های جوشکاری به یکدیگر وصل می شوند. ار این فرآیند اتصال حرارت بالا به قطعات فلزی داده می شود که پس از سرد شدن موجب می شود همجوشی در محل اتصال فلزها بوجود بیایید.

 

اگرچه توصیف این مفهوم آسان است، اما پیاده سازی آن ساده نیست. زبری سطح، ناخالصی ها، عیوب مناسب و خواص متفاوت موادی که باید به هم متصل شوند، فرآیند مونتاژ را پیچیده می کند. فلزات مشابه و غیر مشابه (جوشکاری ناهمگن) را می توان جوش داد. پیوند مونتاژ متالورژیکی است (شامل مقداری انتشار) و نه صرفاً مکانیکی، مانند پرچ و پیچ و مهره. اگرچه جوشکاری فرآیندی نسبتاً جدید در نظر گرفته می شود که امروزه انجام می شود، منشا آن به دوران باستان باز می گردد. تا پایان قرن نوزدهم، تنها فرآیند جوشکاری، جوشکاری آهنگری بود که آهنگران هزاران سال از آن برای اتصال آهن و فولاد از طریق حرارت دادن و چکش استفاده می کردند. امروزه روش های جوشکاری متنوعی از جمله جوش قوس الکتریکی و گازی و همچنین لحیم کاری وجود دارد.

 

دلایل داغ شدن کابل و انبر در جوشکاری

هم اکنون از حرفه جوشکاری در اکثر مشاغل استفاده می شود که نیاز به ابزارهایی دارد تا بتواند عملیات جوشکاری انجام گیرد. ابزارهایی مانند کابل و انبر جوشکاری اصلی ترین و مهم ترین ابزار موردنیاز برای جوش زدن فلزات به منظور ایجاد اتصال است. انبر و کابل جوشکاری ممکن است در بعض مواقع بصورت اتفاقی دچار اختلالاتی مانند داغ شدن شوند. علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری منتهی به یک یا دو علت نمی شود و عوامل متعددی باعث این اتفاق هستند که در ادامه بصورت تخصصی تمامی موارد بررسی می شود.

 

فلز بی کیفیت داخل کابل جوش

درون کابل های جوش از فلز باکیفیت مس وجود دارد، اگر در کابل جوش از فلز بی کیفیتی استفاده شود می تواند عمده ترین دلیل در علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری باشد. اگر از مس های خالص در کابل های جوشکاری استفاده نشود باعث می شود مقاومت درونی در کابل های جوشکاری بیشتر شده و در هنگام کار جوشکاری کابل گرمای زیادی را تولید می کند و در نتیجه با ایجاد این نوع مقاومت با داغ شدن کابل متصل به انبر جوشکاری مواجهه خواهیم شد.

پس هنگامی که فلز درونی کابل جوشکاری بصورت صد در صد از مس نباشد و بصورت فلز ضعیفی از مس باشد با داغ شدن کابل و انبر جوشکاری روبرو می شوید. اگر بخواهید از این اتفاق داغ شدن در جوشکاری جلوگیری کنید بهتر است کابل های خود را از نوع باکیفیت و مقاوم استفاده کنید تا فرآیندهای جوشکاری بی خطر و راحتی را داشته باشید.

 

میله های جوشکاری نامناسب

انتخاب الکترود جوشکاری صحیح ، یکی از جنبه های دشوار در  جوشکاری است. استفاده از الکترود اشتباه می تواند منجر به جوشکاری ضعیف و رد شدن بالقوه قطعه شود. جوشکاران بی تجربه اغلب این اشتباه را مرتکب می شوند و عواقب آن را متحمل می شوند. آنها از تعداد زیادی میله لحیم کاری موجود و متغیرهای زیادی که باید در نظر گرفته شوند گیج شده اند. با این حال، می توان با یادگیری در مورد میله های جوشکاری، بر این خطا غلبه کرد.

 

در اینجا برای انتخاب قطر الکترود پوشش داده شده و شدت جوش برای استفاده افراد مبتدی و تازه کار مواردی ارائه شده است.

1- سطح قطعات مورد جوش را برای حذف اکسیدها، زنگ زدگی، رسوب، رنگ، گریس، روغن تمیز کنید.

2 – ضخامت قطعات مورد جوش را اندازه گیری کنید

3 – قطر الکترود را انتخاب کنید

4 – شدت جوش را با توجه به قطر الکترود تنظیم کنید

5- تنظیم توصیه شده را با توجه به مونتاژ، اینرسی حرارتی قطعات تطبیق دهید

 

به طور کلی:

قطر الکترود باید کمتر یا مساوی ضخامت مورد جوشکاری باشد.

در جریان مستقیم، قطب منفی باید به الکترود روتیلی روکش شده اعمال شود.

لطفاً الکترودهای پوشش داده شده خود را در مکانی خشک و به دور از رطوبت و ضربه نگهداری کنید.

اگر پوشش پایه الکترود خیس است، لطفاً قبل از استفاده از الکترودها، آنها را حداقل 1 ساعت در فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار دهید.

به یاد داشته باشید که هر بار که کار جوشکاری انجام می دهید از تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) خود استفاده کنید. (دستکش، ژاکت آبی آستین بلند، ماسک تنفسی فیلتر کننده، عینک، ماسک جوشکار با عدسی پروتان)

 

تکه تکه شدن کابل جوش

تکه ای بودن کابل جوش به این معنی است که برای افزایش طول کابل جوش باید چندین تکه کابل را به هم وصل کنیم که علت گرم شدن کابل جوش نیز همین است. این کار باعث می شود که گرما و انرژی زیادی تولید شود و ایجاد این گرمای اضافی یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری است. این مشکل که اغلب توسط افراد مبتدی سهل انگاری می شود، از دلایل اصلی در داغ شدن کابل های جوشکاری است و برای برطرف کردن آن لازم است که به هنگام فرآیندهای جوشکاری از کابل های جوش به شکل چند تکه ای استفاده نگردد.

 

علت های داغ شدن انبر جوشکاری

انبرهای جوشکاری همانند کابل ها به دلایلی چون رسانایی ضعیف، عدم اتصال صحیح کابل و انبر جوش و شل بودن انبرها در جوشکاری نیز یک دلیل ساده اما اصلی در داغ شدن انبرها است.

 

نتیجه گیری:

از مهمترین اجزا در جوشکاری کابل های جوش و انبر می باشد که نقش اصلی را در جوش زدن دارند. کابل های جوشکاری جریان های الکتریسیته را منتقل می کنند که می بایست رسانا باشند . بالا بودن میزان کیفیت کابل در کنار میزان قدرتی که دارند جوشکاری دقیق تر و استانداردی را ایجاد می کنند. اگر از کیفیت کابل و انبر غفلت داشته باشید احتمال حادثه و یا دوباره کاری در فرآیندهای جوشکاری را خواهید داشت که منجر به خستگی برای فرد متخصص خواهد بود .

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.