021-66343481
گروه کالا
  محصولات
   اخبار مربوط

    پتک چیست و چه تفاوتی با چکش دارد؟

    جهانی 0 دیدگاه 18 خرداد 1398

    پتک را می‌توان نوعی چکش دانست. البته پتک از چکش بزرگتر است و یک سر آن صاف است. وزن سری پتک بسیار بیشتر از چکش است. پس طبیعی است که قدرت ضربه آن نیز بیشتر باشد. به علاوه دسته پتک بسیار بلندتر از چکش است. از آن جایی که سر پتک تیز نبوده و صاف است ضربه وارد شده از آن به سطح بیشتری وارد می‌شود.

    البته باید اشاره کنیم پتک های که برای شکستن سنگ ساخته می‌شوند یک سر تیز نیز دارند.

    اجزای پتک

    جنس دسته پتک

    دسته پتک از دو جنس چوب و فایبرگلس ساخته می‌شود. دسته های فایبرگلس عمر و دوام بیشتری دارند اما چوب ضربه را بهتر به خود جذب کرده و باعث می‌شود عضلات کمتر خسته شوند.

    سری پتک

    سری پتک اصولا بین 1 تا 10 کیلوگرم ساخته می‌شود. و بسته به نیاز کاربر می‌تواند وزن مناسب خود را انتخاب کند. باید به این نکته اشاره کرد که هرچقدر وزن سری پتک بیشتر باشد، دسته آن نیز بلندتر خواهد بود تا بتوان بهتر آن را حمل کرد.

    کاربرد پتک

    از پتک برای تخریب استفاده می‌شود. برای مثال خراب کردن دیوارها، سنگ های در معدن، جدا کردن قطعاتی که به هم گیر کرده‌اند و تنها با اعمال ضربه از هم جدا می‌شوند، برای شکل دادن به فلزات در آهنگری، برای تخریب سطوح بتنی و کف از پتک استفاده می‌شود. درست است که استفاده از پتک یا کلنگ سخت است اما دیگر نیازی به استفاده از ابزار گران قیمت که موتور دارند و با نیروی برق کار می‌کنند نخواهید داشت. به علاوه اگر نیاز داشتید تا میخ یا هر وسیله نوک تیز دیگری را در بتن فرو کنید، می‌توانید این کار را با پتک به راحتی انجام دهید.

    اگر بخواهید روی چوب یا پلاستیک از پتکی با سری فلزی استفاده کنید قطعا خرد خواهند شد. برای چنین متریال هایی پتکی با سر چوبی یا یا فلزی با روکش پلاستیکی مناسب است.

    سایر مدل های پتک

    مدل هایی از پتک وجود دارند که دسته کوتاهتری دارند. طبیعی است که این پتک ها سبکتر نیز هستند و اصولا برای کوبیدن روی قلم های بنایی استفاده می‌شوند. پتک های کوچک را با کمک یک دست نیز می‌توان به کار گرفت.

    منبع: ابزارطاها abzartaha.com

    0 دیدگاه

    نوشتن یک دیدگاه