021-66343481
گروه کالا
  محصولات
   اخبار مربوط

    انواع شیرهای اطمینان کدام اند؟

    صادقی 0 دیدگاه 9 تیر 1398

    شیر اطمینان از جمله مهم ترین تجهیز مهار و کنترل فشار در صنایع مختلف است. شیر اطمینان که شیر ایمنی نیز نامیده می شود به طور گسترده تری در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد. شیر اطمینان علاوه بر فشار، تداوم جریان سیال را نیز کنترل می کند. به طور کلی شیرهای کنترلی انواع و کاربردهای مختلفی دارند، دسته ای از آن ها در سطح و بعضا داخل چاه های نفت و گازی قرار می­گیرند و دسته­ای دیگر به عنوان فوران گیرهای سرچاهی به کنترل فوران چاه کمک می کنند.

    شیر اطمینان Pressure Relief Valve

    این شیر اطمینان در زمان باز بودن می توانند فشار اضافی را در خطوط لوله و تجهیزات آزاد کرده و از بالا رفتن فشار جلوگیری کنند. با بستن این شیرها، از جریان سیال موقتا جلوگیری می شود تا شرایط سیستم به حالت عادی برگردد. این شیرها دارای انواع مختلفی اند:

    الف. : Relief Valve یک شیر اطمینان فنری است که که با توجه به فشار قسمت بالادست به صورت نسبی باز می شود و باعث کاهش فشار جریان سیال می گردد. لازم به ذکر است که این شیر در مسیر جریان سیال تراکم ناپذیر قرار می گیرد.
    ب. : Safety Valve، این شیر اطمینان نیز با کمک یک فنر کار می کند و در هنگام رسیدن به فشار بحرانی به طور سریع و ناگهانی باز می شود تا از فشار جریان بالادست بکاهد. این شیرها برای کنترل فشار در تخلیه بخار بویلرها و گازها به کار می روند.
    ج. : شیرهای دو منظوره : Safety Relief Valve این تجهیز یک شیر اطمینان دو منظوره است که برای تخلیه و کاهش فشار همزمان مایعات و گازها استفاده می شود و قابلیت کنترل فشار برای هر دو نوع سیال را دارا می باشد.
    د. : Conventional Relief Valve از جمله شیرهای فنر دار بوده که عملکرد آن ها مستقیما به تغییرات فشار برگشتی (Back Pressure) وابسته است.
    ه. : Balanced Pressure Relief Valve این شیرها با داشتن یک سیلندر یا ابزاری مشابه، تاثیرات فشار برگشتی را بر عملکرد شیر به حداقل می رسانند.
    و. : Pilot Operated Pressure Relief Valve: این تجهیز یک شیر اطمینان ترکیبی است که از دو شیر آزاد کننده فشار تشکیل شده است و درواقع شیر اصلی آن توسط شیر دومی (پیلوت) کنترل می شوند.

    فروشگاه ابزارطاها

    0 دیدگاه

    نوشتن یک دیدگاه