با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم؟

محسن حیدری ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

سرعت کار کردن با دستگاه پولیشر یکی از مهم ترین مسائلی است که هنگام پولیش بدنه خودرو باید در نظر گرفته شود. این که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم، همواره بحث داغ بین تمام دیتیلرها بوده و احتمالاً خواهد بود. نظرات بسیار متفاوتی در پاسخ به این سوال وجود دارند. به اعتقاد برخی از افراد، پولیش خودرو با سرعت بالا بهتر است در حالی که برخی دیگر سرعت های کند را روش صحیح پولیش زدن می دانند. در این مقاله، به بررسی این موضوع می پردازیم و امیدواریم پاسخ به این سوال را در پایان مقاله به دست آورید.

چه عواملی در انتخاب بهترین سرعت برای پولیشکاری تاثیر دارند؟

در پولیش بدنه خودرو، متغیرهای متفاوتی مدنظر قرار می گیرند. این در حالی است که برخی از افراد تنها به عمق خط و خش روی بدنه هنگام انتخاب سرعت درست پولیشکاری توجه می کنند. برای پاسخ به این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم، باید به بررسی عوامل تاثیرگذار بر انتخاب بهترین سرعت برای پولیشکاری بپردازیم. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سطح مهارت دیتیلرها:

افراد مبتدی برای دستیابی به نتایج مطلوب باید سرعت پولیشکاری خود را کاهش دهند و روش صحیح پولیش زدن خودرو را به تدریج یاد بگیرند.

ضخامت کیلر خودرو:

بدنه خودروها دارای ضخامت و سختی کیلر متفاوتی هستند. خودروهایی که دارای کیلری با ضخامت کم هستند، سرعت پولیشکاری باید کم باشد.

نوع دستگاه دیتیلر:

دستگاه های پولیش اوربیتال معمولاً باعث سوختن رنگ بدنه خودرو و ایجاد هولوگرام نمی شوند. به همین دلیل، امکان استفاده از آن ها در سرعت های مختلف (تند یا کند) وجود دارد.

زمان پرداخت:

هر چه زمان پرداخت طولانی تر باشد، نتایج بهتری حاصل می شود.

قدرت سایندگی واقعی مواد و پد پولیش:

مواد و پد پولیش اهمیت بسیار زیادی دارند. استفاده از پولیش تهاجمی با سرعت بالا باعث سوختن رنگ بدنه خودرو می شود. این در حالی است که سرعت خیلی کم نیز ریزگرد ایجاد می کند. برای تهیه پد و مواد پولیش از برندهای شناخته شده استفاده کنید.

با در نظر گرفتن موارد بالا می توانیم پاسخ این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم را به درستی بدهیم. با این وجود، انتظاری که از پولیشکاری خودرو دارید، مهم ترین عامل در تعیین سرعت پرداخت به شمار می رود. به عبارت دیگر، اگر قصد پولیشکاری بی نقص بدنه خودرو را دارید، بهتر است روی دستگاه های پولیش اوربیتال سرمایه گذاری کنید.

دستگاه پولیش کرون مدل  CT13302

دستگاه پولیش کرون مدل CT13302

چه سرعتی به عنوان بهترین سرعت برای پولیشکاری در نظر گرفته می شود؟

دیتیلرهای حرفه ای از سرعت های استاندارد برای پولیش خودرو استفاده می کنند. در فرآیند پرداخت، استفاده از سرعت های استاندارد تضمین می کند که فشار وارده بر سطح به میزان کافی است. به این ترتیب، هولوگرام هایی که در اثر استفاده از سرعت نامناسب به وجود می آیند، از بین خواهند رفت. 

البته در پاسخ به این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم، نو بودن خودرو و میزان ضخامت آن نیز اهمیت دارند. برای خودروهای نو که دارای ضخامت کیلر مناسبی هستند، استفاده از سرعت های متوسط هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که سرعت استاندارد چه سرعتی است؟ سرعت استاندارد پولیشکاری در مراحل مختلف انجام این کار تعریف می شود. به طور کلی، سرعت های استاندارد در روش صحیح پولیش خودرو به شرح زیر هستند. این سرعت ها شما را یک قدم به یافتن پاسخ سوال با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم، نزدیک می کند.

  • سرعت بالا (4000 تا 4500 دور در دقیقه): هنگام پولیشکاری با دستگاه پولیش اوربیتال
  • سرعت متوسط (2000 تا 2500 دور در دقیقه): هنگام پولیش شیشه و کار با دستگاه پولیش روتاری
  • سرعت کم (1000 دور در دقیقه): هنگام شروع پولیش، پرداخت پلاستیک، پخش مواد و کار در مناطق حساس از قبیل سطوح ظریف و زوایای تیز

به این نکته توجه داشته باشید که وقتی می خواهید دستگاه پولیش را خاموش کنید، باید کم کم سرعت دستگاه را کاهش دهید. بعد از توقف کامل، دستگاه را از روی سطح بردارید. از دیگر مواردی که در پاسخ به این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم تاثیر می گذارند، می توان به میزان لایه برداری اشاره کرد. میزان فشار وارده بر سطح در لایه برداری عمیق و نیمه عمیق باید متوسط و برای لایه برداری سطحی، کم باشد.

بهترین سرعت برای پولیشکاری

بهترین سرعت برای پولیشکاری

چگونه می توان سرعت درست پولیشکاری را انتخاب کرد؟

اولین نکته ای که هنگام انتخاب سرعت درست پولیشکاری باید در نظر بگیرید، میزان پرداخت است. سرعت پولیشکاری باید بر این اساس تعیین شود که آیا می خواهید به درخشش آینه ای دست یابید یا به دنبال از بین بردن عیوب سطحی هستید. این موضوع می تواند به تعیین بهترین سرعت برای پولیشکاری کمک کند. تعیین روش صحیح پولیش زدن خودرو به شما در یافتن پاسخ این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم کمک می کند.

بعد از آن که هدف اصلی از پولیشکاری تعیین شد، پرداخت سطح بر اساس استاندارد سرعت دستگاه پولیش انجام می شود. کار با دستگاه پولیش نیاز به مهارت دارد. با این وجود، پولیشکاری کار چندان دشواری نیست و نیاز به تخصص خاصی ندارد. تنها باید سرعت دستگاه پولیش به دقت تعیین شود.

پولیش اوربیتال دنلکس مدل DX-9110

پولیش اوربیتال دنلکس مدل DX-9110

سخن پایانی

بسیاری از کسانی که به تازگی وارد این حرفه شده اند، از خود این سوال را می کنند: با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم؟ عوامل بسیار زیادی بر تنظیم سرعت درست پولیشکاری تاثیر دارند. سرعت پولیشکاری می تواند در نتایج نهایی پرداخت خودرو تفاوت ایجاد کند. با این وجود، هیچ چیزی جایگزین مهارت، تجربه و دانش دیتیلر نمی شود. البته، پد و مواد پولیش نیز در کنار مهارت دیتیلر بر نتیجه نهایی پرداخت تاثیرگذار هستند.

به عنوان یک دیتیلر، پاسخ این سوال که با چه سرعتی بدنه خودرو را پولیش کنیم را چگونه می دهید؟ چه عواملی بر انتخاب بهترین سرعت برای پولیشکاری تاثیر می گذارند؟ لطفاً نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: 000

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.