نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر و نکاتی برای عملکرد بهتر آن

محسن حیدری ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

اره نواری یا عمود بر، یک اره برقی با تیغه فلزی بلند به شکل نواری پیوسته و با دندانه های بسیار تیز است. این اره به دور دو چرخ می چرخد ​​که یکی از آن ها برقی می باشد. چرخش مداوم نوار، باعث برش بسیار خوب اشیا می شود. مواد برش شده، از طریق تیغه به حرکت در می آیند. هر چند که این اره ها بیشتر در نجاری ها به کار می روند، اما توانایی برش فلزات را نیز دارند. به همین دلیل به بررسی نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر پرداخته ایم.

آموزش کار با اره عمود بر

آموزش برش آهن با اره عمود بر، با نحوه برش دیگر مواد یکسان است. برای کار با این دستگاه، حتما موارد زیر را انجام دهید.

نحوه راه اندازی اره نواری

 1. اره را از برق بکشید و کابینت آن را باز کنید.
 2. کشنده تیغه را رها کرده، تیغه را روی چرخ پایین حلقه کنید و سپس آن را به سمت بالا بغلتانید. حال مطمئن شوید که دندانه ها به سمت پایین و در جهت بالای میز هستند.
 3. اکنون کشنده را به اندازه ای سفت کنید که تیغه شل نباشد.
 4. چرخ بالایی را با دست بچرخانید و دستگیره ردیاب را تنظیم کنید (معمولاً در پشت چرخ بالایی قرار دارد). این کار را تا زمانی که تیغه در وسط چرخ ها حرکت کند، ادامه دهید.
 5. در مرحله بعد، دستورالعمل های سازنده را برای کشش یا تنش صحیح تیغه دنبال کنید. میزان کشش به عرض تیغه بستگی دارد.

در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر، راه اندازی اهمیت بالایی دارد. برای ردیابی درست و نگه داشتن تیغه ها روی چرخ ها، اره های نواری به راهنماهای بالا و پایین میز تکیه می کنند. برای شروع، مطمئن شوید که هیچ یک از راهنماها تیغه را لمس نمی کنند. سپس، این مراحل را دنبال کنید:

 1. ابتدا از بالا شروع کرده و پیچ قفل تیغه را باز کنید. سپس یاتاقان رانش را طوری تنظیم نمایید که فاصله آن از تیغه، به اندازه ضخامت یک کارت ویزیت باشد.
 2. به سراغ بلوک های راهنما در کنار تیغه بروید.
 3. پیچ و مهره های قفل آنها را باز کرده و طوری تنظیم کنید که به ضخامت یک تکه کاغذ، از تیغه فاصله داشته باشند.
 4. اکثر اره های نواری دارای مجموعه ای مشابه از راهنماها در زیر میز هستند. آنها را به همان روش راهنماهای بالایی تنظیم کنید.

قبل از رفتن به سراغ آموزش برش آهن با اره عمود بر، حتما از تنظیم بودن اره اطمینان حاصل کنید.

دارای تیغه هایی با ابعاد مختلف

دارای تیغه هایی با ابعاد مختلف

برش خطوط مستقیم با استفاده از اره نواری

آیا می خواهید یک خط مستقیم را با اره نواری خود برش دهید؟ این مراحل را دنبال کنید:

 1. قبل از هر برشی، محافظ تیغه را حدود ½ اینچ بالاتر از استاک قرار دهید.
 2. با هر بار تعویض تیغه، باید بررسی کنید که موازی با حصار برش می دهد.
 3. یک تکه آهن قراضه به طول 70 سانتی متر را انتخاب کرده و خطی به موازات طرفین قطعه، در وسط آن رسم کنید.
 4. تا جایی که می توانید آن خط را با چشم دنبال کرده و برش دهید.
 5. با تراز شدن ضایعات نسبت به تیغه، احساس خواهید کرد که بدون نیاز به تنظیمات پیچیده، در حال برش مستقیم هستید.
 6. حال توقف کرده و قطعه کار را روی میز نگه دارید. اره را خاموش کنید.
 7. هنگامی که تیغه از حرکت باز ایستاد، روی میز، با مداد، در امتداد لبه قطعه قراضه علامت بزنید.
 8. پیچ های نگهدارنده حصار را باز کرده، آن را روی خط قرار دهید و دوباره پیچ ها را ببندید. این تنظیمات حصار بوده و باعث موازی شدن آن با تیغه می شود. شما می توانید با تکان دادن حصار، عرض برش خود را تغییر دهید. اگر اره شما حصار ندارد، می توانید اره های جانبی بخرید یا به سادگی یک تکه چوب مستقیم را به میز بچسبانید.

در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر به صورت خط صاف، باید از گام های بالا پیروی کنید.

آموزش برش آهن با اره عمود بر روی خط صاف

آموزش برش آهن با اره عمود بر روی خط صاف

برش منحنی ها با اره نواری

ابتدا با تطبیق تیغه با منحنی شروع کرده و سپس، این نکات را دنبال کنید:

 1. برای عرض های برش خیلی تنگ، از تیغه باریکتر استفاده کنید. با این حال، یک تیغه خیلی باریک می تواند بریدن منحنی کم عمق تر و ایجاد یک سطح صاف را سخت کند.
 2. هنگام برش، نرخ فید یا تغذیه را سبک و ثابت نگه داشته و در صورت نیاز، آن را به نسبت تیغه تغییر دهید. توجه داشته باشید که توقف برای تنظیم مجدد رویکرد، باعث صاف شدن برش نمی شود.
 3. بهتر است سعی کنید تا بر روی خط برش دهید. البته کمی در بیرون خط برش دادن ایرادی ندارد؛ زیرا می توانید منحنی را با سنباده زدن صاف کنید. اگر وارد خط شوید، رفع ایرادات آن سخت تر خواهد شد.
 4. برای برش‌ های محکم و تنگ، ابتدا یک سری برش‌ های برجسته انجام دهید. برش های برجسته، بر روی منحنی عمود بوده و دقیقا بر روی طرح قرار می‌ گیرند. با برش منحنی و عبور از میان برش های برجسته، ضایعات از بین رفته و به تیغه اجازه حرکت از پشت را می دهند.

برای حرفه ای تر شدن و درک بیشتر آموزش برش آهن با اره عمود بر، باید به طور مداوم با آن کار کنید.

نوع دستی، دارای انعطاف عملکرد

نوع دستی، دارای انعطاف عملکرد

نکات برش با اره عمود بر نجاری

در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر، چندین نکته مهم وجود دارند که باید به آنها توجه کنید.

جمع آوری گرد و غبار

گرد و غبار می تواند در بسیاری از عملکردها، از جمله ردیابی تیغه، برش تمیز، انتقال نیرو و هوای پاک، اخلال ایجاد کند. حتما گرد و غبار را از روی اره خود پاک کرده و به طور منظم آن را تمیز کنید.

تنش را تنظیم کنید

تنظیم تنش تیغه اره عمودبر، گاهی می تواند بسیار دشوار باشد. گاهی شما به یک نرخ تنش کم نیاز دارید و گاهی باید آن را تا بیشترین حد زیاد کنید. نرخ نهایی تنش، باید به نسبت سطح مورد نظر برای برش و نوع برش تعیین شود. همچنین باید به تنش انتخابی، عادت داشته باشید تا به خوبی با آن کار کرده و دچار خطا در برش نشوید. برای رسیدن به تنش مناسب، باید از روش آزمون و خطا پیش بروید.

از تیغه تیز استفاده کنید

جدای از آموزش برش آهن با اره عمود بر، انتخاب تیغه تیز و مناسب نیز اهمیت بالایی دارد. هر ابزاری وقتی تیز باشد بهتر عمل می کند و اره نواری نیز از این قاعده مستثنی نیست. تیز بودن تیغه، در سرعت عمل فرد نیز تاثیر دارد.

مدل ایستاده، مناسب برای مواد سخت

مدل ایستاده، مناسب برای مواد سخت

عمق گلو را تنظیم کنید

برای برش های دقیق تر، حتما ارتفاع غلتک های بالایی روی اره عمودبر را تنظیم کنید.

تعویض تیغه ها

بسته به برشی که انجام می دهید، باید تیغه مناسب را انتخاب کنید. اگر در حال برش منحنی نسبتا سفت هستید، تیغه 1/4 اینچی احتمالا بهترین کارایی را خواهد داشت. البته این تیغه برای ایجاد برش های مستقیم یا کمی خمیده مناسب نیست.

اره عمود بر، دارای انواع مختلف

اره عمود بر، دارای انواع مختلف

TPI را درک کنید

تیغه ای با TPI پایین (نرخ دندان در هر اینچ) به سرعت برش می دهد اما سطح زبرتری را به جا می گذارد. تیغه ای با TPI بالا بسیار نرم تر و در عین حال کندتر می برد. بیشتر تیغه ها از حدود 2 TPI تا حدود 15 TPI، با سطح متوسط ​​حدود 6 TPI متغیر هستند.

یک نور اضافه کنید

در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر، دیدن کامل جزئیات برش و خطوط، بسیار مهم است. اگر اره شما چراغ دارد، آن را روشن کنید. در غیر این صورت، می توانید از چراغ های مغناطیسی استفاده کنید. این امر به حفظ سلامت شما نیز کمک می کند.

قطر فلز، موثر در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر

قطر فلز، موثر در نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر

برش آهن با اره عمود بر نجاری

اره های نواری یا عمود بر، برای برش ورق های فلزی بسیار نازک مناسب نیستند. براساس یک قانون تجربی، فلز مورد نظر برای برش، باید ضخامتی بیشتر از فاصله 3 دندانه تیغه اره نواری داشته باشد. هر عرض تیغه، برای برش فلزات مختلفی مناسب است. تیغه های ضخیم تر برای قطعات فلزی ضخیم تر و برش های مستقیم مناسب هستند.

تیغه های نازک تر، برای برش های منحنی به کار می روند. اره های نواری به صورت واحدهای شارژی، مدل های نیمکتی و ایستاده در دسترس هستند. تنظیمات سرعت اره نواری بر حسب متر در دقیقه (MPM) یا دور استاندارد در دقیقه (rpm) اندازه گیری می شوند. برای یادگیری نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر، به نکات زیر دقت کنید.

مناسب برای برش فلز های ضخیم

اره عمودبر 550 وات دورمتغیر کرون 15212، مناسب برای برش فلز های ضخیم

نکاتی برای برش فلز با اره عمود بر

 • حتما پوشش حفاظتی صحیح، از جمله محافظ چشم و گوش را بپوشید.
 • اطمینان حاصل کنید که تیغه برای برش فلز مورد نظر مناسب بوده و به درستی نصب و کشیده شده است.
 • مطمئن شوید که تمام محافظ های تیغه در موقعیت صحیح و عاری از نقص هستند.
 • تمام تنظیمات، مانند سرعت و زاویه میتر را برای نوع برش مورد نظر تنظیم کنید.
 • هنگام استفاده از دستگاه، فلز را بر روی صفحه قرار داده و در عین حفظ فشار بر روی آن، به سمت تیغه حرکت دهید. نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر به نسبت نوع برش متفاوت بوده و به صورت زیر است.
 • در صورت برش طرح پیچیده، توصیه می‌شود یک سری برش‌ های برجسته انجام دهید تا هرگونه اتصال به تیغه کاهش یابد.
 • هنگام برش منحنی ها، بهتر است از کم عمق ترین زاویه منحنی شروع کرده و به سمت شیب دارترین زاویه حرکت کنید. بدین ترتیب خطر انحراف تیغه از خط برش کاهش می یابد. اگر هر دو انتهای منحنی کم عمق هستند، از هر انتها یک برش بزنید تا در وسط به هم برسند.
 • آموزش برش آهن با اره عمود بر در اره شارژی کمی متفاوت است. برای برش با استفاده از اره نواری شارژی، اطمینان حاصل کنید که قطعه در حالت ایمنی قرار دارد. تیغه را در خط برش مورد نظر قرار دهید و داخل فلز پایین بیاورید. پس از برش، تیغه را متوقف کرده و بیرون بکشید.
 • اگر تیغه شروع به چسبیدن، اره را متوقف کرده و مقداری چوب موم را مستقیما روی دندانه های تیغه قرار دهید.
تنظیم تیغه، پر اهمیت در آموزش برش آهن با اره عمود بر

تنظیم تیغه، پر اهمیت در آموزش برش آهن با اره عمود بر

بهترین اره های عمود بر را از کجا تهیه کنیم؟

حال که با نحوه برش ورق آهنی با اره عمود بر آشنا شدید، باید دستگاه و ابزار مناسب برای کار خود را تهیه کنید. اره های عمود بر شامل انواع مختلفی می شوند. تنوع مدل و برند برای برخی افراد تازه کار و حتی با تجربه، انتخاب را سخت می کند. از این رو می توانید برای دریافت مشاوره خرید از ما کمک بگیرید. همچنین فروشگاه ابزار طاها یکی از بزرگترین بازارهای اینترنتی ابزار و یراق با کیفیت و قیمت مناسب می باشد.

جهت تهیه محصولات مورد نظر خود، به سایت ما مراجعه کنید. اگر می خواهید نکات بیشتری درباره آموزش برش آهن با اره عمود بر و دیگر دستگاه ها فرا بگیرید، از مقالات سایت ما استفاده نمایید.

منبع: 000

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.