021-66343481
گروه کالا
  محصولات
   اخبار مربوط

    انواع مانومتر و کاربرد آن

    جهانی 0 دیدگاه 19 خرداد 1398

    مانومتر ابزاری است که برای اندازه گیری فشار باد مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس می‌توان گفت مانومتر یک نوع فشارسنج است که با آن فشار درون یک ظرف را اندازه گیری می‌کنند. لوله بوردون مهمترین عامل در اندازه گیری فشار است. این لوله از مهمترین قسمت های مانومتر می‌باشد. که سطح مقطعی به شکل بیضی یا C شکل دارد. یک طرف این لوله مسدود بوده و طرف دیگر آن به نقطه فشار وصل می‌شود.

    در ادامه این مقاله فروشگاه ابزارطاها همراه ما باشید.

    طرز کار مانومتر

    فشارسنج هایی که از نوع بوردون هستند می‌توانند از 30 تا 50000 پوند بر اینچ مربع را اندازه بگیرند. سیستم کار به این صورت است که فشار وارد شده باعث می‌شود، سر آزاد بوردون حرکت کرده و این حرکت به وسیله اهرم به چرخ دنده و سپس به عقربه وارد شود. به این صورت است که عقربه فشار را نمایش می‌دهد.

    انواع مانومتر و فشارسنج

    بر اساس بازه اندازه‌گیری، بازه دمای عملکرد، نوع فشار و ... مانومترها به 5 نوع تقسیم بندی می‌شوند.

    سنسور فشار مطلق

    این نوع سنسور فشار تنها یک نقطه را نسبت به خلاء اندازه گیری می‌کند.

    سنسور فشار گیج

    از این سنسور در کاربردهای مختلف استفاده می‌شود زیرا می‌تواند فشار یک نقطه را نسبت به فشار اتمسفریک در نقطه دیگر اندازه گیری کند. فشار تایر می‌تواند مثالی از سنسور گیج باشد. یعنی هنگامی که گیج فشار تایر 0 را نشان می‌دهد، فشار داخل تایر 14.7 است که برابر با فشار اتمسفر است.

    سنسور فشار خلاء

    برای اندازه گیری فشاری کمتر از فشار اتمسفر در یک نقطه خاص از این نوع سنسور استفاه می‌شود. در صنعت مرجع سنسور خلا متفاوت است و همین موضوع می‌تواند باعث اشتباه شود.

    سنسور فشار تفاضلی

    به این سنسور دو یا چند نقطه به عنوان ورودی داده می‌شود و سنسور تفاضل فشار این نقاط را محاسبه می‌کند. برای مثال می‌توان به اندازه گیری افت فشار در فیلتر روغن را نام برد.

    سنسور فشار مهر شده

    این سنسور دقیقا شبیه به سنسور گیج است با این تفاوت که نسبت به سطح دریا کالیبره شده است.

     کاربرد مانومتر

    اندازه گیری فشار

    اندازه گیری فشار کاربرد اصلی مانومتر است که در هواشناسی، هواپیما، خودرو و ... استفاده می‌شود.

    اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

    کاربرد این مورد در هواپیما، موشک، ماهواره، بالن های هواشناسی و هر کاری که نیاز به اندازه گیری فشار نسبت به سطح دریا دارد است.

    اندازه گیری جریان

    اثر ونتوری با فشار رابطه دارد. با کمک این ارتباط می‌توان جریان را اندازه گرفت. اختلاف فشار با سرعت جریان گذرا رابطه مستقیم دارد.

    اندازه گیری ارتفاع یا عمق

    می‌توان با کمک مانومتر سطح مایع را اندازه گیری کرد. از این روش برای محاسبه ارتفاع جسم در آب مثل زیردریایی ها یا غواص ها استفاده می‌کنند.

    آزمایش نشتی

    با اندازه گیری افت فشار در یک سیستم می‌توان نشتی سیستم را به دست آورد.

    0 دیدگاه

    نوشتن یک دیدگاه